Ukrajina je dežela, ki se ponaša z neverjetno krvavo zgodovino. Po njej so rovarili najprej Slovani, Anti, Huni, Goti, nato kijevski Rusi, Pečenegi in švedski Varjagi (Vikingi), nadalje Polovci, Mongoli in Tatari, pa še Poljaki, Turki, kozaki in Švedi, med krimsko vojno Britanci in Francozi, med I. svetovno vojno Avstrijci in Nemci, po Oktobrski revoluciji Sovjeti, Bela in Zelena garda, med II. svetovno vojno nemški nacisti in celo Romuni.

Skoraj brez izjeme veljajo za zapečkarje, ki v potu svojega obraza rijejo po majceni krpi zemlje, za katero se pravdajo s svojimi največjimi sovražniki – sorodniki in sosedi, se grebejo za nepomembne uradniške službe, v katerih nato brez napredka životarijo desetletja, v prostem času pa se predvsem temeljito zapijajo.

Torej, dragi študent, kljub želji po čimprejšnjem diplomiranju (ali pa morda ravno iz strahu pred prehitrim koncem preživljanja časa na fakulteti) si se pogumno odločil, da za nekaj mesecev opustiš prostaški študij in se preizkusiš v nečem novem, česar v rednem predmetniku Pravne fakultete nisi bil deležen. Odločil si se za udeležbo na moot courtu in boš kot namišljeni odvetnik zagnano in iskreno zastopal interese ene stranke.

namenimo nekaj besed le tistemu delu koristnih izkušenj, ki jih je moč pridobiti z “našim” moot-courtom, tekmovanjem, ki nosi ime velikega francoskega pravnika in politika, enega od avtorjev Splošne deklaracije o človekovih pravicah, nekdanjega predsednika Evropskega sodišča za človekove pravice in dobitnika Nobelove nagrade za mir, Concours européen des Droits de l'Homme René Cassin.