Stara ljudska modrost ve povedati, da se človek lahko stegne toliko, kolikor je dolga njegova postelja. Podobno velja za odnos med demokracijo in ekonomskimi razmerami v družbi. Cvetoče gospodarstvo sicer ne zagotavlja demokratične družbe, vendar pa zgodovina izpričuje, da vsaka ekonomska kriza slej ko prej privede tudi do krize demokracije. 

Nisi vedel, da se že med študijem na pravni fakulteti lahko spoznavaš s pravnimi zagatami v praksi, četudi te v uk ne vzame kakšen (znanec) odvetnik? In nasploh se ti je zdelo precej nemogoče, da bi že v času študija pridobil danes tako želene delovne izkušnje, če v višjih letnikih ne poizkusiš sreče na razpisu, ki ga včasih objavi kakšna odvetniška pisarna.

V prispevku bova orisala kontekst varčevalnih ukrepov, v katerem se je znašlo slovensko visoko šolstvo, pokazala na nekatere od posledic zmanjšanja proračuna za visoko šolstvo ter s podatki podprla tezo, da ne gre samo za t. i. varčevanje, ampak zlasti za preusmerjanje javnega denarja v proces privatizacije visokega šolstva.

Na svetu obstaja več vrst družbene organiziranosti, to besedilo pa se bo poskušalo osredotočiti predvsem na medsebojno (ne)ujemanje med demokratičnim političnim sistemom in kapitalističnim (neoliberalnim) ekonomskim sistemom ter na vprašanje njune skupne prihodnosti.

France Prešeren je s svojo satirično mojstrovino Apel podobo na ogled postavi posredno odgovoril Jerneju Kopitarju, jezikoslovcu in cenzorju, ko je izvedel, kako negativno je le-ta ocenil njegove pesmi v prvem zvezku Kranjske čbelice.