Posebna tematska številka je nastala v sodelovanju z ELSA Slovenija, revijo Aspetus in revijo Iusto Iure. V številki so nabrani članki, ki so bili predstavljeni na pri študentski znanstveni konferenci organizirani s strani ELSA Slovenija.
Številko lahko najdeš v knjižnici Pravne fakultete, Centralni pravosodni knjižnici, v NUK-u ali pa v elektronski obliki na tej povezavi.
NOVICE
Dragi bralci in pisci revije Pamfil,
v okviru znanstvene konference študentov prava; Pravna Obzorja je izšla posebna številka revija Pamfil v sodelovanju z Mariborsko pravno fakulteto oziroma Iusto Iure in Evropsko pravno fakulteto oziroma Aspectus.
Številko lahko najdete v knjižnici na Pravni fakulteti, v Centralni pravosodni knjižnici, v NUK-u ali pa v elektronski obliki na naši spletni strani oziroma na tej povezavi.
Vljudno vabljeni k branju!
Kdo lahko sodeluje? Študenti I. in II. stopnje PF UL, PF MB in PF NG
Potek in pomembni datumi:
Do 27. februarja 2022 oddaš povzetek (abstract) svojega raziskovanja v največ 400 besedah. Povzetek je lahko s kateregakoli področja prava (ustavno, kazensko, gospodarsko, mednarodno, primerjalno pravo itd.). Kot primeri: izboljšave našega volilnega sistema, pomanjkljivosti GDPR, pravica do splava v Sloveniji in Evropi itd. Prav tako lahko tudi nadgradiš svojo obvezno seminarsko nalogo.
Povzetek pošlji na: seminarsconferences@si.elsa.org
Vljudno vabljeni!
ČLANKI
Minili so dnevi dvigovanja gotovine na bankomatu, čakanja v vrsti pred banko, nakupovanja po trgovinah, kar vse bolj kaže, da se ljudje spopadamo z denarjem v neoprijemljivi obliki. Svet virtualnih valut je še vedno s pravnega vidika neurejeno področje. V tem prispevku skušam predstaviti temeljne pomanjkljivosti slovenskega sistema, pri čemer se posebej osredotočam na teorijo kazenskega prava, ki se nanaša na varstvo oseb v kazenskemu postopku. In sicer gre se za možne omilitve ustavno varovanega privilegija zoper samoobtožbo. Prav tako izpostavljam napredek domače zakonodaje s strani institucij, ki naj bi nadzirale potencialno pranje denarja.
V prispevku obravnavam danes že notoričen pojem pravne dobrine v kazenskem pravu, o katerem pa je v slovenskem prostoru malo napisanega. Sprva na kratko opredelim znanost in sistem kazenskega prava ter na njuno presečišče uvede pojem pravne dobrine. Nato ob obravnavi temeljne nemške zgodovinske literature podam oris razvoja pojma pravne dobrine v 19. stoletju ter na podlagi kratke opredelitve funkcij, ki jih pojem pravne dobrine nosi v današnjem (slovenskem) kazenskem pravu, predstavm njegovo vsesplošno pomembnost. Zaključim s pozivom po globljem premisleku o tej pravni figuri, katere raba je sicer uveljavljena, a obenem nosi potencial za morebitne nove sistemske, zakonodajne, teoretske nastavke.
Ker se pravo sooča z normiranjem posameznikovega vedenja, je inteligentnost, definirana kot posameznikova kognitivna sposobnost, za odločanje sodnikov relevantna, saj omogoča opis posameznikovih sposobnosti razlogovanja, planiranja, reševanja problemov in abstraktnega razmišljanja, ki vplivajo na njegov odziv na in navigiranje po pravnih pravilih. Zdi se, da tudi praksa podpira takšne ugotovitve, saj je uporaba IQ testov relativno pogosta med izvedenci psihološke stroke. Kljub temu pa je potrebno opozoriti na določene zaplete do katerih pride pri uporabi inteligentnostnih testov pred sodišči, ki se pojavijo v naslednjih kategorijah: 1.) zapleti zaradi metodološko neodgovorne uporabe IQ testov in izbire napačnih testov, 2.) zapleti zaradi posameznikove variacije v rezultatih in učinka vaje (ang. practice effect), 3.) zapleti glede prepoznavanja hlinjenja intelektualne razvojne motnje in 4.) ovire pri prilagajanju rezultatov na Flynnov učinek.
V članku obravnavam podzakonsko urejanje družbenih razmerij v luči načela vladavine prava. Sprašujem se, ali v času epidemije vladanje z odloki krši načelo vladavine prava. Moj odgovor je pritrdilen. To stališče utemeljujem z ustavnopravnim argumentom, pri katerem vzamem pod drobnogled konkretne odloke v času epidemije in odločbo Ustavnega sodišča Republike Slovenije, ki je te odloke razveljavila.
Predsednik republike Pahor je razpisal državnozborske volitve za leto 2022 in navedel, da bo kot kandidata za predsednika vlade predlagal tistega, ki bo užival zadostno podporo. Gre za odklon od doseganje prakse, ko je predsednik republike kot kandidata za mandatarja imenoval relativnega zmagovalca volitev. Določba 111. člena URS pa ne vsebuje takšne zahteve, zato je na mestu vprašanje, ali gre za ustavni običaj.
Jedro prispevka predstavljata analiza trenutno obstoječega sistema mednarodne odgovornosti držav za svoja protipravna ravnanja in vprašanje, kako (če sploh) bi v ta sistem lahko vključili dejansko zmoto kot okoliščino, ki bi izključila (in opravičila) odgovornost države za še vedno protipravno ravnanje – konkretno na primeru protipravne, zmotno uporabljene sile. Preko predstavitve primarnih in sekundarnih pravil mednarodnega prava in argumentov v podporo izključitvi odgovornosti držav za sicer protipravna ravnanja, ki pa utegnejo biti opravičena oziroma legitimna, raziskujem možnosti za vpeljavo dejanske zmote kot dodatnega razloga opravičljivosti. Poglaviten del razprave o uvedbi dejanske zmote kot razloga opravičljivosti pa predstavlja ocena smotrnosti in koristnosti takšne možnosti z vidika mednarodne skupnosti in mednarodnega miru in varnosti. Izsledki slednje ocene vodijo do zaključka, da predstavlja primarno pravilo prepovedi uporabe sile v mednarodnem pravu nekakšno Pandorino skrinjico.